Jak samodzielnie przygotować umowę o dzieło?

Nie od dziś umowy są integralną częścią świata biznesu. Wszelkiego rodzaju zobowiązania podpisywane są w przypadku negocjacji, zakładania abonamentu, najmu mieszkania, czy przede wszystkim, w czasie rozpoczynania pracy na nowym stanowisku w przedsiębiorstwie. Sporządzanie umowy o dzieło nie jest łatwym zadaniem. Oczywiście Internet pełen jest gotowych wzorów na umowę o dzieło, jednakże warto jest stworzyć ją samodzielnie i dostosować do charakteru przedsiębiorstwa, zobowiązań oraz warunków ustalonych indywidualnie z potencjalny kandydatem na stanowisko. Taka umowa może być również świetnym zabezpieczeniem zarówno dla zleceniobiorcy, jak i zleceniodawcy w przypadku nieporozumień.

Samodzielne przygotowywanie umowy o dzieło — niezbędne elementy

Informacja po konsultacji z adwokatami. Aby samodzielnie skonstruować umowę o dzieło, będziemy potrzebować precyzyjnego określenia elementów, takich jak strony umowy, opis przedmiotu umowy, zakres obowiązków i współpracy stron, okres obowiązywania umowy, wysokość wynagrodzenia, dodatkowe koszty i przede wszystkim podpisy obu stron. Dokładne określenie stron umowy jest jej kluczową częścią, ponieważ to właśnie od tego zależy ważność umowy. Istnieją trzy rodzaje stron — osoby fizyczne, osoby fizyczne z działalnością gospodarczą oraz spółki. W przypadku osób fizycznych konieczne jest podanie podstawowych informacji, takich jak imiona, nazwisko, dane dotyczące rodziców, adres zamieszkania, numery dowodu osobistego oraz numer PESEL. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, poza podstawowymi danymi powinny mieć dopisany NIP, natomiast zawierając umowę ze spółką należy określić jej nazwę, adres siedziby, numer wpisu do KRS oraz reprezentanta spółki.

Opis przedmiotu oraz czas wykonania zlecenia

Umowa o dzieło zawiera również opis przedmiotu wykonywanego przez zleceniobiorcę. W takim przypadku należy określić rodzaj zlecenia, jego przedmiot, metodę wykonania oraz materiały, z jakich będzie tworzony. Naturalnie za opisem przedmiotu umowy idą inne parametry, takie jak zakres obowiązków stron oraz czas niezbędny do wykonania zlecenia. Koniecznie należy również podać okres obowiązywania umowy. Zazwyczaj jest on równoważny ilości czasu potrzebnej do zakończenia zlecenia i sfinalizowania transakcji.

Wynagrodzenie i sposób płatności

Umowa o dzieło powinna zawierać również informacje o stosownym wynagrodzeniu za wykonaną przez zleceniobiorcę pracę. Jest to umowa należąca do kategorii odpłatnych, a co za tym idzie, poza wysokością wynagrodzenia należy wskazać również termin jego wypłaty oraz sposób, w jaki zostanie przekazana zleceniobiorcy. Do obowiązków zleceniodawcy przygotowującego umowę o dzieło należy również określenie wysokości ewentualnej zaliczki i zawarcie jej w umowie.

Poprzedni artykułFinał Ligi Mistrzów 2019 – kto wzniesie ku górze trofeum Champions League?
Następny artykułZakup gotowego mieszkania w Szczecinie – bez niespodziewanych kosztów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj