Bardzo często dane kursy realizowane są na zajęciach z bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie znaczy to jednak, że są mniej ważne czy powinny być pomijane. Od poziomu wiedzy pracowników niejednokrotnie zależy bezpieczeństwo osób zatrudnionych w firmie oraz postronnych, które znajdują się w danym czasie w budynku, który się pali. Kto w takim razie bierze odpowiedzialność za przeprowadzenie szkolenia przeciwpożarowego? Warto zaznaczyć, że nie może być to ktoś przypadkowy.
Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba, która przeprowadza kurs ppoż?
Prowadzenie szkoleń przeciwpożarowych dla pracowników firm z różnych branż jest tak zwaną czynnością z zakresu ochrony ppoż. Odpowiednia osoba, która może pełnić takie zadanie powinna spełniać niżej przedstawione wymagania.
- powinna umieć udokumentować swoje wykształcenie: średnie lub wyższe
- powinna ukończyć szkolenie dedykowane dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Taki kurs przeprowadza specjalnie powołany do tego podmiot. Wiedzę, o kogo konkretnie chodzi daje ustawodawca w odpowiednim rozporządzeniu, dotyczącym wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz osób wykonujących czynności związane z zakresem ochrony ppoż.
Kto prowadzi szkolenia ppoż dla pracowników?
Jak można wywnioskować z powyższego akapitu, osoba, która może być odpowiedzialna za przeprowadzenie kursów dotyczących ochrony przeciwpożarowej to ta, która posiada odpowiednie, zapisane w rozporządzeniu, kwalifikacje. Można znaleźć je dokładnie opisane w artykule 4 punkt 2a i 2b ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.
Dlatego szkolenia ppoż dla pracowników przeprowadza:
- Inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej
- Specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej
- Inżynier pożarnictwa
- Technik pożarnictwa
Istnieją trzy sposoby na to, aby zdobyć odpowiednie uprawnienia.
Tak więc warto zastanowić się nad:
- Ukończeniem studiów wyższych w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Dzięki takim kwalifikacjom, absolwent otrzymuje tytuł inżyniera pożarnictwa lub bezpieczeństwa pożarowego.
- Kandydaci mogą również ukończyć dwuletnią szkołę pożarniczą, która mieści się w Krakowie, Poznaniu lub Częstochowie. W tym przypadku tytuł to technik pożarnictwa.
- Ostatnią drogą jest ukończenie szkoleń specjalistycznych, które nie dają wykształcenia wyższego ani średniego, jedynie podnoszą kwalifikacje oraz nadają tytuł inżyniera lub specjalisty w danej dziedzinie.(zobacz listę kursów ppoż na https://www.bhp-center.com.pl/uslugi-ppoz/)