Norma IATF 16949

Wszyscy producenci urządzeń, maszyn oraz pojazdów muszą przestrzegać specjalnych norm mających na celu przede wszystkim ochronę przyszłego konsumenta przed utratą życia lub zdrowia. Także producenci pojazdów mają „swoją” normę, która określa wymagania systemu zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej. Jest nią IATF 16949.

Czym jest IATF 16949?

Omawiana norma IATF 16949 ujrzała światło dzienne 1 października 2016r zastępując nieobowiązującą już normę ISO(TS) 16949. Zawiera obowiązek przejścia na nową normę do 14 października 2018r. Ponadto jest ona rozszerzeniem normy ISO 9001. Jej treść odnosi się branży motoryzacyjnej, w szczególności do zarządzania jakością produkcji i dotyczy tego, jak mają być projektowane, produkowane oraz składane samochody podczas każdego etapu produkcji. Uregulowany został także serwis samochodów. Ma więc ona zastosowanie do materiałów produkcyjnych lub surowców, części zamiennych i podzespołów.

Korzyści płynące z IATF 16949

IATF 16949 jest nowoczesną odpowiedzią na dotychczasowe rozterki i dylematy branży motoryzacyjnej i to nie tylko od strony konsumenta. Producent wdrażając ten system może liczyć na szereg korzyści z niego płynących. Wdrożenie wymagań normy IATF 16949 jest niejako gwarantem stabilnej jakości produkowanych podzespołów. Automatycznie podnosi to prestiż firmy co z kolei przekłada się na zaufanie klientów. Producenci mogą więc liczyć na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku. Wdrożenie tej normy przyczynia się także do obniżenia kosztów produkcji, poprawy jakość oraz wydajności. To zaś przekłada się na zwiększenie rentowności i wyników operacyjnych przedsiębiorstwa. Wdrożenie wymagań tej normy przyczynia się także do podniesienia kwalifikacji zawodowych pracowników oraz kadry kierowniczej.

Chcesz dowiedzieć się jak zostać pełnomocnikiem ds. IATF? Wejdź na stronę www i sprawdź: https://szkolenia.bureauveritas.pl/q03-pelnomocnik-ds-iatf-169492016/.

Poprzedni artykułWózki wysokiego składowania – o czym powinieneś wiedzieć przed zakupem?
Następny artykułDlaczego warto wykorzystać nagrania lektorskie w działaniach marketingowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj