Wózki wysokiego składowania – o czym powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Rozważasz inwestycję w wózki wysokiego składowania? To świetny wybór! W tym artykule dowiesz się wszystkiego, z czego powinieneś sobie zdawać sprawę przed zakupem. Zapraszamy do lektury!

Wózki wysokiego składowania to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów wózków widłowych. Są one wykorzystywane w transporcie bliskim pionowym, czyli, innymi słowy, służą do umieszczania towarów na dużych wysokościach – np. na wysokich regałach.

Wysokie składowanie – co to jest?

Wysokie składowanie jest systemem magazynowania towarów polegającym na wykorzystaniu najwyższych partii pomieszczenia. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala na zagospodarowanie przestrzeni, które niejednokrotnie są w magazynach niewykorzystane – niesłusznie, gdyż pozwalają na przechowywanie praktycznie takiej samej ilości towarów, jak w niższej partii pomieszczenia.

Tym, co wizualnie wyróżnia magazyn wysokiego składowania od innych miejsc służących składowaniu towaru, jest charakterystyczna siatka wielopiętrowych, najczęściej metalowych regałów. Niezwykle ważny jest w tego rodzaju magazynach odpowiedni rozkład tych regałów – muszą one być rozstawione w ten sposób, by dostęp do nich był łatwy, zarówno dla pracowników, jak i dla maszyn.

Kiedy możemy mówić o wysokim składowaniu? Często to sformułowanie używane jest kontekstowo – gdy widzimy, że w danym magazynie wykorzystywane są na przechowywanie towarów jego wyższe partie. Normatywnie jednak pod wysokie składowanie podlega wykorzystanie części pomieszczenia od 7 metrów wzwyż. Regulacjom podlega także infrastruktura takiego magazynu. Zarówno regały, jak i alejki, po których może przemieszczać się wózek, powinny być odpowiednio oznakowane, tak, by praca w takim pomieszczeniu i poruszanie się po nim nie były ryzykowne.

Wózki wysokiego składowania – charakterystyka

Jak łatwo zgadnąć, wózki wysokiego składowania są specjalnym rodzajem wózków, przystosowanym do pracy w tego typu magazynie. Czym się wyróżniają?

Nieodzowną cechą tego rodzaju pojazdów musi być oczywiście duża wysokość maksymalnego podnoszenia ładunku – wartość ta wózkach wysokiego składowania może wynosić nawet do 12 metrów. W połączeniu z dużym maksymalnym udźwigiem – wynoszącym w tego typu pojazdach do 3 ton – wózki wysokiego składowania stają się niezastąpionym sprzętem służącym do magazynowania towarów na wysokościach.

Wózek wysokiego składowania w magazynie

Kto może obsługiwać wózki wysokiego składowania?

Obsługa tego rodzaju wózków widłowych, zarówno jazda nimi, jak i manewrowanie ładunkiem, wymaga niemałych umiejętności – powszechnie uważa się, że większych niż w przypadku zwykłych wózków czołowych. Nie należy jednak wyolbrzymiać tej kwestii – umiejętność operowania wózkiem wysokiego składowania może nabyć każdy, kto posiada chęć przyswojenia nowej wiedzy, a także charakteryzuje się takimi cechami jak opanowanie, zdolność do koncentracji uwagi oraz wysoka sprawność manualna.

To niestety jednak nie wystarczy – do obsługi wózków wysokiego składowania uprawnia nas dopiero uzyskanie odpowiednich certyfikatów. Aby je zdobyć, należy przystąpić do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego – państwowej instytucji zajmującej się standaryzacją warunków pracy pracowników technicznych. Mowa tu konkretnie o dwóch kategoriach uprawnień, odpowiadających też podziałowi przebiegającemu w obrębie wózków wysokiego składowania:

  • wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym wózki specjalizowane z operatorem podnoszonym razem z ładunkiem – do ich obsługi konieczne jest posiadanie uprawnień IWJO;
  • wózki jezdniowe podnośnikowe boczne (Reach Truck) – w ich przypadku wystarczy kategoria niższa, czyli IIWJO.

Czy zdanie takiego egzaminu jest trudne? I tak, i nie. Tak, ponieważ należy się wykazać umiejętnościami z zakresu zarówno wiedzy teoretycznej (budowa wózka, przepisy prawne dotyczące obsługiwania go), jak i praktycznej (przewożenie i podnoszenie ładunku, manewrowanie itp.). Nie – ponieważ całą tę wiedzę można nabyć na kursach przygotowawczych, organizowanych specjalnie z myślą o przygotowaniu do zawodu operatora wózków widłowych.

Dobra wiadomość jest taka, że oferta tego typu szkoleń jest niezwykle bogata i stale się powiększa wskutek rosnącego zainteresowania tą branżą. Warto bowiem mieć świadomość, że poszczególne kursy różnią się między sobą – nie tylko rozplanowaniem poszczególnych zajęć czy liczbą godzin, ale też ilością czasu poświęcanego na różne zagadnienia, a także dodatkowymi usługami, jakie są oferowane wraz z samym szkoleniem – np. wliczonym w cenę badaniem lekarskim (które należy obowiązkowo przejść, chcąc ubiegać się o uzyskanie uprawnień). Nie powinny nas zatem dziwić różnice w cenach takich kursów – warto przeczytać, na co dokładnie się decydujemy.

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu wózków wysokiego składowania?

Wybór wózka wysokiego składowania – jak i każdego wózka widłowego w ogóle – powinien być poprzedzony szczegółową analizą naszych potrzeb oraz cech konstrukcyjnych wózka, które mogą na te potrzeby odpowiedzieć.

Co szczególnie powinno zwrócić naszą uwagę podczas wybierania najlepszego modelu?

  • osłona dachu – jest to element nieodzowny w wózkach wysokiego składowania, wpływający na bezpieczeństwo operatora maszyny, z założenia więc wszystkie tego typu pojazdy powinny ją mieć. Warto jednak upewnić się, że jest ona wykonana z wytrzymałego materiału oraz – szczególnie w przypadku wózków używanych – że nie jest uszkodzona (używane wózki widłowe znajdziesz tutaj);
  • możliwość jazdy w dowolnym kierunku – sprzyja to szybszej i bardziej efektywnej pracy;
  • boczna wymiana baterii – system niezwykle przydatny podczas pracy wielozmianowej;
  • technologia AC – pozwala ona na korzystanie z silników prądu przemiennego;
  • system dostępu wymagający wpisania kodu PIN – dzięki tej opcji jakichkolwiek zmian w ustawieniach parametrów wózka może dokonywać jedynie uprawniona do tego osoba (wózki z taką opcją znajdziesz tutaj);
  • możliwość regulacji fotelu i pulpitu sterowniczego – w przypadku wózka wysokiego składowania komfort pracy operatora jest niezwykle ważny, ponieważ ciąży na nim odpowiedzialne zadanie manewrowania niejednokrotnie bardzo ciężkim ładunkiem na dużych wysokościach, dlatego ważne jest, by dobrze się on czuł w kabinie (tutaj znajdują się wózki z zawierające taką opcję).

Oczywiście niezbędne jest także uważne skontrolowanie parametrów ważnych w przypadku zakupu każdego wózka widłowego, takich jak maksymalny udźwig czy jego wydajność

Operator wózka wysokiego składowania

Podsumowanie

Dla każdego przedsiębiorcy, dla którego istotna jest kwestia podniesienia wydajności jego biznesu, ważna powinna być kwestia zagospodarowania przestrzeni roboczej. Szczególnie godnym polecania rozwiązaniem jest składowanie wysokie, pozwalające na lepszą organizację miejsca pracy. Wózki wysokiego składowania są jedynymi pojazdami uprawnionymi do czynności z tym związanych, warto więc wybierać je rozsądnie.

Poprzedni artykułStandy reklamowe – idealne, aby przyciągnąć uwagę klienta
Następny artykułNorma IATF 16949

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj