Gdzie można kupować dzieła sztuki?

Obrazy oraz rzeźby są coraz bardziej dostępne dla prywatnych kolekcjonerów. Inwestowanie w dzieła sztuki staje się powszechne także wśród młodych ludzi, którzy poszukują w tym źródła dodatkowego dochodu.

Art Market 2019 Raport czytamy, że globalny rynek sztuki odnotował w zeszłym roku najwyższą wartość od 2014 roku. Gdzie zatem warto rozpocząć inwestowanie w sztukę?

Dzieła sztuki dla wszystkich, czyli targi oraz antykwariaty

Jeśli kupowanie dzieł sztuki to dla nas zupełna nowość, warto rozpocząć swoją przygodę w miejscach, gdzie możemy nabyć dzieło po okazjonalnej cenie.

Na najtańsze oferty trafimy przede wszystkim na targach staroci. Nie spotkamy się tam z wygórowaną ceną, aczkolwiek nie liczmy na żadną ekspertyzę, ani profesjonalną wycenę. Potraktujmy to miejsce jako rozgrzewkę przed komisami, czy też domami aukcyjnymi. Możliwość negocjacji oraz zetknięcie się z przedmiotem na żywo znacznie pomoże na późniejszym etapie. Jeżeli zależy nam na kupieniu cennej perełki, to o ile nie znamy się dobrze na sztuce, warto skorzystać z pomocy eksperta w tej dziedzinie.

Kolejnym krokiem może być odwiedzenie antykwariatu, czy też komisu. Dostępne tam dzieła sztuki mają już sprawdzone autorstwo i przeszły przez ekspertyzę. Cena za nie może być już wyższa, ale łatwiej będzie nam znaleźć interesujący obiekt.

Warto rozważyć także prywatne galerie sztuki (np. Krupa Gallery we Wrocławiu) oraz pracownię samego artysty. W przypadku galerii, mamy styczność z wyselekcjonowaną kolekcją. Wszystkie dzieła są odpowiednio opatrzone, a my możemy liczyć na merytoryczną pomoc. Miejmy jednak na uwadze, że prywatna galeria sztuki ma wyższe ceny, ponieważ pobiera dodatkową prowizję. Nie spotkamy się z nią w przypadku pracowni artysty, gdzie dodatkowo możemy samodzielnie zamówić dzieło.

Domy aukcyjne

Inwestowanie w dzieła sztuki w trakcie licytacji w domach aukcyjnych jest już bardziej wymagające. Jeśli nie czujemy się pewni, warto i tak uczestniczyć w aukcjach, chociażby jako obserwator. Dzięki temu będziemy mieli większą biegłość w zakresie sztuki oraz rozeznanie w cenach na rynku.

Domy aukcyjne oferują dzieła sztuki najbardziej znanych artystów. Ich ceny z reguły osiągają kwoty wysokiego rzędu. Jako początkujący licytujący możemy za to kupować prace mniej znanych artystów współczesnych. Może się okazać, że z czasem nabiorą one znacznej wartości.

Wspomniany wcześniej raport Art Market 2019 Raport zauważył jeszcze jedno miejsce, które w zakresie sprzedaży dzieł sztuki jest coraz popularniejsze. Chodzi oczywiście o internet. W przypadku takich portali jak allegro radzimy zachować ostrożność. Wielu wystawiających podaje fałszywe informacje i zawyża ceny.

Inaczej jest jednak w przypadku internetowych aukcji domów aukcyjnych. Kupowanie  dzieł sztuki zdalnie to dla wielu przyszłość tego rynku. Co jeszcze bardziej potwierdza tezę, że dzisiaj każdy może stać się prawdziwym kolekcjonerem.

Poprzedni artykułCzy warto wyposażyć firmę w wózek podnośnikowy elektryczny? Czym różni się od widłowego?
Następny artykułSzukasz pomysłu na biznes? Przekonaj się, czym jest car sharing!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj