Czy warto wyposażyć firmę w wózek podnośnikowy elektryczny? Czym różni się od widłowego?

Wózek podnośnikowy elektryczny to bardzo przydatne urządzenie, z którego prawdopodobnie korzysta się w większości magazynów. Znajduje zastosowanie nie tylko w większych centrach logistycznych, ale i mniejszych magazynach przysklepowych. Aby sprawdzić, czy warto go kupić, warto poznać jego funkcjonalność.

Wózek podnośnikowy elektryczny nie jest tym samym urządzeniem, co wózek widłowy, chociaż wiele osób może je ze sobą utożsamiać. Ten pierwszy wykorzystywany jest przede wszystkim do bieżącego transportu różnego rodzaju załadunku. Wózki widłowe mogą być z kolei używane do transportu towarów paletowych na duże wysokości. Mają jednak swoje wady – zwykle zajmują więcej przestrzeni względem nowoczesnych, elektrycznych wózków podnośnikowych.

Wózek podnośnikowy elektryczny vs. wózek widłowy. Jakie są różnice?

Osoby, które nie zajmują się tematyką techniki magazynowej, widząc wózek podnośnikowy, mogą utożsamić go z popularnym „widlakiem”. Tymczasem różnice między nimi istnieją i to całkiem znaczne. Przede wszystkim wózek widłowy, zgodnie z nazwą, wyposażony jest w zestaw wideł podnośnikowych. W zależności od konkretnego rodzaju wózek taki może za ich pomocą transportować i komisjonować towary paletowe. Wózki do zadań specjalnych (np. wózki widłowe do wysokiego składowania) mogą unosić towar na wysokość nawet kilkunastu metrów. Dzięki temu transport towarów staje się znacznie szybszy i efektywniejszy.

Wózek podnośnikowy elektryczny został stworzony w nieco innym celu. Służy głównie do transportu horyzontalnego, tj. przenoszenia załadunków z miejsca A do miejsca B. Takie urządzenie ma prostszą budowę i zajmuje mniej miejsca. Elektryczne wózki podnośnikowe mogą być wyposażone w kabinę operatora lub platformę. W pierwszym wypadku sterowanie maszyną jest zbliżone do sterowania akumulatorowym lub spalinowym wózkiem widłowym. W drugim wariancie operator kieruje urządzeniem, będąc w pozycji stojącej. Taki rodzaj konstrukcji znacznie optymalizuje wykorzystanie przestrzeni (kabina zawiera więcej miejsca).

Do czego przyda się elektryczny wózek podnośnikowy? Czy warto go kupić?

Wózek podnośnikowy z napędem elektrycznym – w zależności od modelu – może podnosić towary na niedużą wysokość rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu centymetrów. Główną zaletą tego urządzenia jest bardzo duża mobilność i wysoki stopień funkcjonalności. Z powodzeniem można go używać do transportu wszelkiego rodzaju towarów, nie tylko palet. Ciężkie kartony, materiały budowlane i wiele innych produktów może być transportowanych bez jakiegokolwiek wysiłku ze strony człowieka. Urządzenie to przyda się więc zarówno w magazynie większego sklepu spożywczego, jak i centrum budowlanego.

Poprzedni artykułJak świętować sukces w firmie?
Następny artykułGdzie można kupować dzieła sztuki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj