5 polecanych zastosowań sterowników czasowych w przemyśle

sterownik czasowy

Sterowniki czasowe to elementy automatyki, które pozwalają na czasowe, cykliczne, naprzemienne załączanie określonych odbiorników. W praktyce okazują się bardzo pomocne, ponieważ ułatwiają sterowanie rozmaitymi funkcjami. Są uniwersalne, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Sprawdź, jak dokładnie można wykorzystać sterownik czasowy i jakie funkcje może pełnić.

1. Sterownik czasowy – kontrola oświetlenia

Jednym z bardziej przydatnych, a jednocześnie bardziej uniwersalnych zastosowań sterownika czasowego jest kontrola oświetlenia. Pozwala on na ustalenie, w jakich godzinach ma się włączać i wyłączać światło na określonym obszarze. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku oświetlenia wewnętrznego (np. hal produkcyjnych), jak i zewnętrznego. Jest niezastąpione w przemyśle, ale przydaje się również w domowych systemach automatyki, np. do załączania i wyłączania oświetlenia przed domem, oświetlenia dekoracyjnego itd.

2. Sterowanie czasowe – dodatkowe zabezpieczenie urządzeń

Świetnym pomysłem jest wykorzystanie sterownika czasowego do zabezpieczenia maszyn i urządzeń. Zamiast martwić się o ręczną kontrolę ich stanu i każdorazowo po zakończeniu pracy sprawdzać, czy zostały wyłączone, można zaprogramować sterownik czasowy w taki sposób, by wyłączał je automatycznie. Jest to szczególnie istotne przy tym sprzęcie, który może stwarzać zagrożenie, pracując bez nadzoru.

 Sterownik czasowy – automatyczne wyłączanie urządzeń i maszyn

Sterownik czasowy może pomóc zadbać o bezpieczeństwo i oszczędność zasobów poprzez automatyczne wyłączanie urządzeń po określonym czasie.

3. Szybsze rozpoczęcie pracy dzięki sterownikom czasowym

W niektórych przypadkach korzystne może być natomiast wcześniejsze włączenie urządzeń. Niektóre z nich, jak np. piece, muszą się rozgrzewać przez pewien czas zanim mogą być użyte. W takich przypadkach wystarczy ustawić sterownik czasowy w taki sposób, aby załączał urządzenie przed rozpoczęciem pracy. Wówczas będzie gotowe do użytku natychmiast po rozpoczęciu zmiany. Podobną funkcję można wykorzystać w domu – np. programując włączenie ekspresu do kawy tuż przed budzikiem.

4. Sterownik czasowy – idealny do realizacji cyklicznych zadań

W środowisku przemysłowym nie brakuje czynności wykonywanych cyklicznie. Dzięki sterownikom czasowym sterowanie tego typu procesami jest znacznie prostsze. Możliwe jest np. ustalenie jednakowych odstępów pracy i przerwy o dowolnej długości. W ten sposób można sterować np. mieszadłami, a także szeregiem innych funkcji.

5. Oszczędne ogrzewanie i chłodzenie dzięki sterownikom czasowym

Sterowniki czasowe mogą być też przydatne w sterowaniu ogrzewaniem i chłodzeniem. W połączeniu z czujnikami monitorującymi otwarcie okien lub drzwi pomagają zaoszczędzić na kosztach regulacji temperatury we wnętrzach. Sterownik czasowy można np. zaprogramować w ten sposób, by wyłączał klimatyzację, jeśli okno jest otwarte przez określony czas (np. kilka minut). Zdecydowanie ułatwia to kontrolę, szczególnie w dużych obiektach, a niejednokrotnie pozwala uzyskać olbrzymie oszczędności.

Sterownik czasowy programowalny – szerokie możliwości

Powyżej znajdziesz tylko kilka pomysłów na to, jak wykorzystać sterownik czasowy programowalny. Tego typu elementy umożliwiają ustalanie harmonogramów dla rozmaitych urządzeń i systemów, ustalenie opóźnionego startu lub wyłączania, a także zapobieganie uruchomieniu dwóch określonych odbiorników jednocześnie. Dostępne są też sterowniki dwukanałowe czy nawet czterokanałowe, które mogą jednocześnie sterować grupą kilku odbiorników. Wysoka precyzja i niezawodność urządzeń wpływają na ich niesamowitą użyteczność.

Poprzedni artykułRolety zewnętrzne, pergole, refleksole – jak zabezpieczać się przed słońcem i nie tylko?
Następny artykułDo czego służą osłony OSC?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj