Wózek widłowy – jak każdy sprzęt, jaki posiadamy w przedsiębiorstwie – wymaga napraw i konserwacji. Co należy wiedzieć o naprawie wózków widłowych? Jakie rady mają w tej dziedzinie specjaliście Irapol?
Kto może dokonywać napraw wózków widłowych?
Wózki widłowe to dość specyficzne urządzenia, których naprawa może być niejednokrotnie dość skomplikowana. Tak jak sama czynność operowania wózkiem widłowym jest regulowana koniecznością posiadania odpowiednich uprawnień, tak jest także z kwestią naprawy wózków widłowych. Operator wózka widłowego, który na co dzień odpowiada za jego sprawność i stan techniczny, może przeprowadzić dużą część czynności, związanych z utrzymaniem poprawnego stanu wózka widłowego, jak na przykład wymienić butlę gazową, ale napraw może dokonywać już tylko osoba, która ma uprawnienia konserwatora wózków widłowych. Konserwator wózków widłowych po przejściu egzaminu składającego się z części teoretycznej i praktycznej przed przedstawicielami Urzędu Dozoru Technicznego otrzymuje uprawnienia do wykonywania czynności naprawy wózków widłowych, określonych według typów uprawnień. To osoba, której powierza się w przedsiębiorstwie wszelkie sprawy związane ze stanem technicznych pojazdów pracujących na magazynie.
Czy konieczne jest zatrudnienie konserwatora wózków widłowych?
Jeśli w danym przedsiębiorstwie funkcjonuje wiele wózków widłowych i ich naprawa jest działaniem, które jest w stanie zapełnić cały etat albo znaczną jego część – warto zatrudnić konserwatora wózków widłowych na etat albo przeszkolić w tym zakresie jednego z aktualnych pracowników, wysyłając na kurs i egzamin konserwatora wózków widłowych. Jeśli jednak naprawa wózków widłowych zdarza się okazjonalnie, można skorzystać z innych form współpracy z osobą posiadają uprawnienia konserwatora wózków widłowych. Może to być na przykład nawiązanie współpracy z profesjonalnym serwisem wózków widłowych https://irapol.com.pl/serwis/ albo kooperacja z konserwatorem niezatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Ważne, by w razie konieczności podjęcia naprawy wózków widłowych w firmie mieć do dyspozycji osobę lub podmiot, mający uprawnienia, by ją wykonać.
Na czym dokładnie polega konserwacja i naprawa wózków widłowych?
Konserwator wózków widłowych nie tylko zajmuje się naprawianiem pojawiających się usterek w działaniu wózków widłowych w firmie. Jest także odpowiedzialny za kontrolę stanu technicznego poszczególnych jego elementów – oświetlenia, mechanizmów napędowych, układów w pojeździe, urządzeń sterujących. Konserwator wózków widłowych dokonuje także przeglądów konserwatorskich w oparciu o ich harmonogram.
Kiedy jest konieczna naprawa wózków widłowych?
Nie trzeba mieć uprawnień konserwatora wózków widłowych by rozpoznać nieprawidłowości w funkcjonowaniu wózka widłowego, które mogą świadczyć o konieczności jego naprawy. O niezadowalającym stanie technicznym wózka widłowego świadczyć będzie na przykład zaświecanie się lampek kontrolnych na pulpicie kierowcy. Jeśli wózek widłowych gaśnie w trakcie pracy albo są problemy z jego uruchomieniem – to kolejna rzecz, która powinna zaniepokoić operatora i powinna być zgłoszona do naprawy. Podobnie jest z wyciekaniem płynów z pojazdu, uszkodzeniami opon, problemami z hamowaniem czy kłopotami z właściwym ładowaniem baterii w wózkach widłowych elektrycznych. Wszystkie tego typu odstępstwa od zwyczajnej, poprawnej pracy wózka widłowego powinny być zgłoszone osobie odpowiedzialnej za naprawę wózków widłowych w przedsiębiorstwie.
Jeżeli w swojej firmie nie zatrudniamy osoby, która odpowiednio zajmie się serwisem wózków widłowych, warto w tej kwestii zwrócić się do specjalistów firmy Irapol. Pracownicy przedsiębiorstwa Irapol przygotują najlepszy pakiet, który będzie odpowiedni do Twojego przedsiębiorstwa.