Współczesne technologie druku

Rozwój druku nie zatrzymuje się nawet na chwilę, o czym może świadczyć chociażby pojawienie się zupełnie nowego jego wymiaru – druku 3D. Wiedza na temat technologii druku może ułatwić jej ewentualny wybór, kiedy będziemy mierzyć się z zamiarem zlecenia prac drukarskich.

Druk offsetowy

Druk offsetowy jest typem druku płaskiego. Ta technologia opiera się na zasadzie, w której płaszczyzny drukujące są na tym samym pułapie, co te, które nie uczestniczą w tym procesie. Treść druku nanoszona jest na powierzchnię drukarską z wykorzystaniem cylindra pośredniczącego pokrytego specjalną gumą offsetową.

Druk cyfrowy

W druku cyfrowym wyłączone są wszelkie elementy pośredniczące. Treść druku znajduje się w komputerowym pliku. Po wydaniu polecenia „drukuj” bezpośrednio nanoszona jest na pożądaną powierzchnię. Dzięki temu wszystko odbywa się szybko i dodatkowo pojawia się możliwość określenia wielu dodatkowych zmiennych. Druk cyfrowy jest podstawą działania drukarni online, na przykład JKB Print.

Sitodruk

W przypadku sitodruku głównym elementem odpowiedzialnym za nanoszenie treści jest matryca, przez którą przetłaczana jest farba. Nazwa sitodruk pochodzi od tego, że przypomina ona sito. Technika sitodrukowa doskonale sprawdza się przy zadrukowywaniu nawet najbardziej nietypowych powierzchni.

Tampodruk

Druk tamponowy jest rodzajem druku wklęsłego. Za nanoszenie farby drukarskiej odpowiedzialny jest stempel wykonany z gumy silikonowej. Tampodruk cechuje się dużą trwałością, a także rozdzielczością. Początkowo używany był do zadrukowywania tarcz w zegarkach. Później zaczęto go wykorzystywać do pokrywania innych nieregularnych powierzchni drukarskich.

Typografia

Typografia zaliczana jest do technik druku wypukłego. Jej właściwe początki sięgają wynalazku Johanna Gutenberga z XV wieku. Opiera się ona na pracy ruchomych czcionek drukarskich, z których tworzono formę do wydruku kompletnego arkusza. Obecnie typografia jest uważana za metodę nieco już archaiczną, wypieraną przez inne tańsze i wydajniejsze technologie, jak na przykład druk offsetowy.

Fleksografia

Fleksografia to kolejna z metod druku wypukłego, w której kluczową rolę odgrywa zestaw cylindrów przenoszących farbę na powierzchnię drukarską. Na ogół stosuje się cylindry z metalu albo te wykonane z masy ceramicznej. Jeśli chodzi o farby, to we fleksografii stosuje się przede wszystkim te szybkoschnące. Technologia fleksografii jest popularna przede wszystkim w zadrukowaniu powierzchni, które nie nasiąkają farbą, np. folii.

Poprzedni artykułNaprawa wózków widłowych – najważniejsze informacje i dobre rady
Następny artykułJak przebiega likwidacja spółki z o.o. krok po kroku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj