Frezowanie stopów metalu

Frezarki CNC przejmując rynek od frezarek konwencjonalnych, wymusiły na rynku narzędzi sporą zmianę w kwestii technologii – coraz rzadziej decydujemy się już na wielkie głowice, które mozolnie poruszają się po materiale z dużym zagłębieniem albo frez palcowy do metalu, który rowkuje całą swoją szerokością na dużej głębokości. Nowoczesne obróbki znacznie częściej stawiają na pracę szybkościową – czy to obróbkami trochoidalnymi stałoobciążeniowymi czy też narzędziami wysokoposuwowymi, gdyż nie musimy już kręcić korbami poruszającymi osie, a całą ciężką pracę wykonania tysięcy, jeżeli nie milionów, ruchów wykona za nas komputer.

Frezarki CNC nie wykonają jednak pracy same – to znaczy, właściwie to wykonają, ale pod warunkiem że ktoś wcześniej poprawnie je zaprogramuje i „ustawi” co jest potocznym określeniem zakładającym uzbrojenie w narzędzia i przedmiot obrabiany oraz zmierzenie tych wcześniej wspomnianych. Dlatego przed wyborem frezarki cnc należy zastanowić się nad typem sterowania, które wybierzemy. Obecnie w Polsce najbardziej popularnym sterowaniem jest sterownik (i obrabiarki) amerykańskiego producenta Haas, którego dystrybutorem w Polsce jest firma Abplanalp. Sterownik ten pozwala na bardzo szybkie ustawienie obrabiarki, a zestaw sond bezprzewodowych (w który wyposażane jest blisko 90% frezarek Haas) sprawia, że zarówno przedmiot obrabiany jak i frez palcowy do metalu właściwie zmierzą się same. Jednocześnie sterownik frezarki cnc Haas posiada niesamowite wsparcie w kwestii obsługowej i programowej w postaci multimedialnej pomocy zaszytej w sterowniku – ot, wystarczy nacisnąć przycisk [help] na komendzie, której nie znamy aby otrzymać kompletny opis po polsku, lub też zaglądnąć do popularnego serwisu YouTube, gdzie zarówno na kanale Haas Automation, jak też polskim kanale CNC – Krok po Kroku, znaleźć możemy setki filmów instruktarzowych dot. obsługi i programowania frezarki cnc.

Zastosowany frez palcowy do metalu też ma znaczenie – na szczęście decydując się na wspomniane wcześniej obrabiarki Haas możemy skorzystać z oferty polskiego dystrybutora, firmy Abplanalp i grupy doradców techniczno-handlowych oraz inżynierów aplikacji, celem doboru technologii, narzędzi i programów obróbkowych do naszej frezarki CNC. Pozwala to na „wystartowanie” z obróbką bez wcześniejszych umiejętności, szkoleń czy doświadczenia produkcyjnego tak długo, jak wiemy co nasze frezarki cnc mają obrabiać, co nasz frez palcowy do metalu ma skrawać i za ile jesteśmy w stanie to sprzedać.

Poprzedni artykułCo wpływa na wynagrodzenie opiekunki osób starszych w Niemczech?
Następny artykułLakiernia proszkowa w Owadowie – oferta, wykonywane usługi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj