Jak przebiega likwidacja spółki z o.o. krok po kroku?

Osoby prowadzące swoje przedsiębiorstwo powinny mieć świadomość tego, że może pojawić się konieczność likwidacji działalności gospodarczej. Przyczyn, które mogą do takiej sytuacji doprowadzić, jest sporo. W niniejszym artykule skupimy się jednak na tym, jak przebiega likwidacja spółki z o.o. krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

Likwidacja spółki z o.o. krok po kroku

Likwidacja spółki z.o.o. wbrew pozorom nie jest procesem skomplikowanym. Jego etapy są następujące:

  • Pojawienie się okoliczności uprawniającej do rozpoczęcia procedury likwidacji spółki z o.o.

W kodeksie spółek handlowych są zapisane przyczyny prowadzące do likwidacji spółki z o.o. Między innymi może dojść do jej rozwiązania po upłynięciu czasu, na jaki spółka była powołana. Może też zostać zlikwidowana przez ogłoszenie jej upadłości. Oprócz tego jednym z najczęstszych powodów prowadzących do rozwiązania spółki z o.o. jest uchwała wspólników mówiąca o jej likwidacji bądź przeniesieniu za granicę.

  • Ustanowienie likwidatorów spółki z o.o.

Proces likwidacji prowadzą likwidatorzy spółki z.o.o. Według Kodeksu spółek handlowych, likwidatorami są członkowie zarządu, którzy wykonują swoje zadania wtedy, kiedy zajdzie przyczyna rozwiązania spółki. Należy wiedzieć, że kiedy sąd postanawia o rozwiązaniu spółki, to również i on wybiera likwidatorów.

  • Przekazanie faktu o likwidacji spółki do sądu rejestrowego

Likwidacja zaczyna się po przekazaniu tego sądowi rejestrowemu. Według Kodeksu spółek handlowych zgłoszenie tego faktu powinno zawierać informacje dotyczące rozpoczęcia likwidacji, imiona i nazwiska likwidatorów oraz ich adresy, a także sposób reprezentacji spółki przez likwidatorów.

Postępowanie likwidacyjne

Likwidator spółki z o.o. jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Najpierw likwidatorzy muszą sporządzić bilans otwarcia likwidacji. Następnie powinni rozpocząć właściwe czynności likwidacyjne.

Wykreślenie spółki z o.o. z rejestru

Ostatnim etapem procedury likwidacji spółki z o.o. jest wykreślenie jej z rejestru. Dopiero ten etap oznacza rozwiązanie spółki, czyli zakończenie jej prawnego bytu. Sąd rejestrowy dokonuje jej wykreślenia odpowiednim postanowieniem.

Poprzedni artykułWspółczesne technologie druku
Następny artykułInternet mobilny – plusy rozwiązania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj