Gilotyny do metalu oraz noże gilotynowe – jak wybrać najlepsze?

Od statków, samolotów oraz maszyn przemysłowych, po samochody, elektronikę oraz sprzęt AGD, blachy stanowią jeden z najważniejszych półproduktów wykorzystywanych w dzisiejszych zakładach wytwórczych. Niezależnie od tego, czy mowa o małym warsztacie, czy też w pełni zautomatyzowanej linii wytwórczej, przycięcie arkuszy metalu stanowi niezbędny etap poprzedzający kolejne fazy produkcji.

Gilotyna do metalu – co to jest?

Gilotyna do metalu, nazywana również nożycami gilotynowymi, to maszyny stworzone do sprawnego cięcia metalowych arkuszy o zróżnicowanej grubości oraz rozmiarach. Dzięki zastosowaniu komputerowego systemu sterowania (CNC), nowoczesne gilotyny charakteryzują się perfekcyjną powtarzalnością cyklu pracy oraz znaczną prędkością cięcia, co czyni z nich niezbędny element w praktycznie każdym sektorze wytwórstwa.

Do czego służy i jak działa gilotyna do metalu?

Jak sama nazwa wskazuje, nożyce gilotynowe są przeznaczone do cięcia prostych metalowych arkuszy. Większość tego typu urządzeń posiada komputerowy panel sterowania, który umożliwia zaprogramowanie odpowiednich parametrów cięcia, dzięki czemu każdy arkusz zostaje ukształtowany zgodnie z życzeniem klienta. Samo cięcie zostaje wykonane za pomocą dwóch, nachylonych pod niewielkim kątem ostrzy, które umożliwiają przekroczenie granicy plastyczności i zerwanie blachy w pożądanym miejscu.

Gdzie może się przydać gilotyna do metalu?

Trudno znaleźć segment przemysłu, który nie wykorzystuje blach ciętych z użyciem gilotyn. Urządzenia tego typu stanowią jeden z podstawowych filarów obróbki metalu, dlatego nożyce gilotynowe można spotkać w praktycznie każdym zakładzie operacyjnym arkuszami blachy. Warto nadmienić, że ogromna różnorodność maszyn sprawia, iż stosowane są w warsztatach o rozmaitej wielkości. Ręczne gilotyny znajdują zastosowanie w zakładach budowlanych lub miejscach, gdzie nie ma miejsca lub potrzeby montowania większego modelu. Bardziej rozbudowane nożyce gilotynowe mogą zostać połączone z systemem podajników materiału, który umożliwia im funkcjonowanie w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej wraz z prasami krawędziowymi, walcarkami lub innymi narzędziami.

Jakie typy gilotyn do blachy możemy spotkać na rynku?

Długość cięcia, nacisk, możliwość regulowana kąta pochylenia ostrza czy przeznaczenie urządzenia to jedne z wielu parametrów, które są wykorzystywane do opisywania gilotyn. Jednakże najczęściej stosowanym kryterium jest napęd, wykorzystywany do wprawienia urządzenia w ruch. Do najprostszych i zarazem najsłabszych gilotyn należą modele ręczne, czyli takie, w których nóż poruszany jest siłą mięśni operatora. Mimo ograniczenia siły nacisku gilotyny tego typu są w stanie poradzić sobie z arkuszami o długości przekraczającej 1 metr, co czyni z nich doskonały i mobilny sposób cięcia mniejszych blach na placach budowy lub w niewielkich warsztatach. Drugą kategorię gilotyn tworzą urządzania mechaniczne, do których zaliczamy najczęściej spotykane modele hydrauliczne oraz narzędzia pneumatyczne lub silnikowe. Nożyce tego typu potrafią wykonać szybkie cięcie blachy o grubości 1 centymetra i długości ponad 3 metrów, co czyni z nich doskonały wybór dla większości zakładów produkcyjnych.

Co to są noże gilotynowe?

Jednym z najważniejszych elementów gilotyny są noże gilotynowe do metalu, czyli ostrza, które umożliwiają przeprowadzenie sprawnego cięcia. Elementy te montowane są zarówno nieruchomo w stole maszyny, jak i na ruchomej belce ostrza, co pozwala wywrzeć równomierny nacisk na obrabianą blachę.

Jakie są rodzaje noży gilotynowych?

Ostrza stosowane w gilotynach są niezwykle zróżnicowane pod względem wytrzymałości, długości oraz materiału wykorzystanego podczas ich produkcji. Ze względu na wymagające warunki pracy, noże dobierane są ze względu na rodzaj blachy, która ma zostać poddany obróbce, co wpływa na duży różnorodność pod względem twardości oraz stopnia zahartowania. Z powodu dużej ilości dostępnych na rynku gilotyn, noże są zwykle sprzedawane w segmentach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do dowolnego urządzenia. Popularnym zjawiskiem jest również wytwarzanie specjalnych noży na zamówienie, które mają zostać użyte do cięcia wyjątkowo twardych lub grubych blach. Więcej na temat gilotyn do metalu zobacz na: https://www.bi-top.pl/maszyny-do-obrobki-metalu/cty/gilotyny-do-metalu 

Poprzedni artykułLakiernia proszkowa w Owadowie – oferta, wykonywane usługi
Następny artykułPIT 37, czy PIT36 – jaki PIT wybrać i czym się od siebie różnią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj