PIT 37, czy PIT36 – jaki PIT wybrać i czym się od siebie różnią

Zbliża się czas corocznego rozliczenia PIT. W jaki sposób najlepiej i najszybciej złożyć swoje zeznanie podatkowe? Czym rożni się PIT 37 od PIT 36 oraz który wybrać? Odpowiadamy na pytania.

 PIT 37

Rozliczenie PIT 37

Jedną z najpopularniejszych deklaracji PIT jest PIT 37. Wypełniamy ją w przypadku, gdy uzyskaliśmy przychody za pośrednictwem płatnika, czyli zleceniodawcy lub otrzymaliśmy przychody opodatkowane przez skalę podatkową np. ze spółdzielczego stosunku pracy, z emerytury lub rent, ze stypendiów oraz z działalności wykonywanej osobiście m.in. z tytułu umowy zlecenie.

Osoby korzystające ulg podatkowych takich jak ulgi dla młodych do 26 roku życia, ulgi 4+ lub ulgi podatkowe dla pracujących seniorów, również muszą złożyć deklarację PIT 37 i wykazać kwoty zwolnione od podatku.

PIT 37 jest dla podatników, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej. Osoby prowadzące taką działalność są odpowiedzialna za obliczenie wysokości osiągniętego dochodu i zapłatę należnego podatku.

Podatnik, który posiada zamieszkanie i rozlicza się dla celów podatkowych w państwie członkowskim Unii Europejskiej, ale nie jest to Polska, musi określić to w swoim zeznaniu podatkowym.

Rozliczenie deklaracji PIT 36 oraz PIT 36L

PIT 37 jest więc potrzebny osobom pracującym m.in. na umowę u pracodawcy. Jeżeli jednak uzyskujesz swoje dochody z tytułu działalności gospodarczej, wybierz deklarację PIT 36. Dotyczy ona również osób, które choć w pewniej części, w roku kalendarzowym 2021 uzyskały swoje dochody bez pośrednictwa płatnika – inaczej pracodawcy lub zleceniodawcy. Są więc to podatnicy, którzy muszą samodzielnie obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie wpłacić ją do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

PIT 36 przeznaczony jest głównie dla osób, które prowadzą małe przedsiębiorstwa i rozliczają się według skali podatkowej – stawki podatkowe wynoszą 17% oraz 32%.

Formularze PIT 36 muszą złożyć również osoby, które:

  • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, która są opodatkowane na zasadach ogólnych (przy zastosowaniu skali podatkowej)
  • uzyskały przychody z tytułu dzierżawy, poddzierżawy, najmu, podnajmu
  • uzyskały dochody od płatnika spoza terytorium Polski

Inne źródła przychodu

Podczas wypełniania PITu 36, będziesz poproszony/a o podanie źródeł dochodu. Uzupełnij wiersz „Inne źródła” o niewymienione w poprzednich wierszach od 1 do 8 źródłach przychodów, jeżeli Ciebie dotyczą:

  • emerytury lub renty z zagranicy
  • stypendia
  • świadczenia wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
  • praca osób tymczasowo aresztowanym oraz skazanym
  • praktyki absolwenckie
  • należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej

Kiedy wybrać PIT 36L?

Na zeznaniu podatkowym PIT 36L, rozliczają się osoby, które wybrały liniową formę opodatkowania dochodów, a więc Twoje stawki podatkowe wynoszą 19% – jest to tak zwany podatek liniowy.

Standardowo dochody podatników, opodatkowane są według zasad ogólnych, czyli podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej. Oznacza to, że osoba, która chce skorzystać z podatku liniowego, musi najpierw zadeklarować chęć opodatkowania w tej formie.

Twój e-PIT

Dawniej każdy podatnik co roku miał obowiązek wstawić się w Urzędzie Skarbowym i złożyć w nim swój wypełniony druk PIT. Obecnie Ministerstwo Finansów przygotowało internetową platformę e-Urząd Skarbowy oraz stronę Twój e-PIT, za pomocą której możemy złożyć swoje zenanie podatkowe dla PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38.

Złożenie deklaracji PIT-37 jest więc bardzo proste i szybkie. Wystarczy, że zalogujesz się na swój profil na platformie Twój e-PIT. Możesz to zrobić na trzy rożne sposoby:

  • za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu i bankowości elektronicznej, wchodząc na stronę login.gov.pl
  • używając aplikacji mObywatel
  • poprzez dane autoryzujące – PESEL lub NIP i kwoty swojego przychodu

Złożenie deklaracji jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Nie musisz marnować czasu na dojazd do urzędu, który z reguły jest otwarty we wczesnych porach oraz czekać później w długich kolejkach.

Jest to wygodny sposób rozliczeniowy również z tego powodu, że system przygotowuje właściwie wszystkie dokumenty za nas. Kiedy zalogujesz się już na swój e-PIT, będzie on w większości przypadków uzupełniony o wszystkie Twoje dane oraz dochody, które otrzymałeś za rok podatkowy, z którego się rozliczasz. Twoim zadaniem jest natomiast sprawdzenie poprawności wszystkich danych oraz wybranie organizacji, której chcesz przekazać swój 1% podatku. Później jedyne co musisz zrobić to zaakceptować swój PIT i przesłać go do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Złożenie PITu przez internet sprawia również, że termin zwrotu podatku jest znacznie szybszy niż w momencie, gdy składalibyśmy zeznanie podatkowe tradycyjną drogą. Standardowo urząd miał aż 3 miesiące na to, aby wypłacić nasze środki. W przypadku elektronicznej deklaracji, czas ten jest skrócony do 45 dni. Z reguły jednak okres oczekiwania jest jeszcze krótszy. 

Poprzedni artykułGilotyny do metalu oraz noże gilotynowe – jak wybrać najlepsze?
Następny artykułFaktury KSeF – o co w tym chodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj