Jak zniszczyć dyskietki i dyski z danymi?

Dyskietki, dyski zewnętrzne, płyty CD i DVD to nośniki danych, które pozwalają zaoszczędzić miejsce i lepiej zagospodarować przestrzeń w biurze. Problem pojawia się, gdy trzeba je zniszczyć. Niestety ręczne zniszczenie jest tutaj bardzo kłopotliwe. W przypadku płyt CD, DVD i dyskietek możemy próbować poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie. Niestety jest to dość niebezpieczne i grozi skaleczeń. Co więcej, jeśli dysponujemy dużą liczbą takich nośników, ich ręczne niszczenie staje się wielogodzinnym zajęciem, w które trzeba włożyć dość sporo wysiłku. Na szczęście istnieją alternatywne metody dla takich samodzielnych działań.

Czy warto kupić niszczarkę?

Niszczarki to bardzo zróżnicowane produkty. Na rynku znajdziemy takie, które służą jedynie do niszczenia papieru, jak i rozwiązania, z których pomocą zniszczymy dyskietki lub płyty CD. Ten drugi wariant jest oczywiście nieco droższy. Nadal jednak urządzenie może być opłacalną inwestycją, jeśli nie generujemy zawrotnej ilości dokumentów zapisanych na takich nośnikach. Istnieją urządzenia, które dobrze poradzą sobie również z różnorodnymi kartami pamięci. Większy problem pojawia się, jeśli chcemy zakupić niszczarkę do dysków. Maszyny tego typu są dużo droższe i mają dość potężne gabaryty. Ich cena oraz duże rozmiary sprawiają, że niektóre firmy wstrzymują się z takim zakupem i poszukują innych sposobów na skuteczną utylizację nośników danych. Taki wariant oferują np. firmy zajmujące się niszczeniem dokumentów. Rhenus i inne podobne przedsiębiorstwa nie tylko zadbają za klienta o utylizację płyt, dyskietek, dysków i taśm magnetycznych. W swojej ofercie posiadają również możliwość niszczenia tradycyjnych dokumentów papierowych. Przy takich działaniach wykorzystuje się system bezpiecznych pojemników, o którym więcej można dowiedzieć się tutaj: https://www.rhenus-data.pl/pl/uslugi/niszczenie-nosnikow-informacji/niszczenie-dokumentow-w-systemie-bezpiecznych-pojemnikow/.

Niszczenie dokumentów – jak wygląda utylizacja nośników cyfrowych?

Takie materiały poddaje się mechanicznej destrukcji. Żeby z poszczególnych części nośnika nie dało się odzyskać informacji, cały proces należy przeprowadzić zgodnie z normą DIN 66399. Metoda mechaniczna to gwarancja, że dane pozostaną poufne i nikt nieupoważniony nie będzie miał do nich dostępu. Takie rozwiązanie daje największą pewność, że dokumenty zostały rzeczywiście zniszczone. Stuprocentowej pewności nie można mieć, jeśli zdecydujemy się na demagnetyzację lub elektroniczne usunięcie danych. Wynika to z faktu, że osobie, która nie specjalizuje się tych zagadnieniach, trudno jest zweryfikować, czy informacje rzeczywiście zostały usunięte.

Mówiąc o niszczeniu dokumentów zapisanych na elektronicznych nośnikach, warto wspomnieć o kwestii recyklingu odpadów. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na to, żeby w miarę swoich możliwości decydować się na ekologiczne działania. Rzetelni usługodawcy przestrzegają przepisów związanych z utylizacją magnetycznych i optycznych nośników informacji oraz mają wypracowane własne skuteczne procedury utylizacji i recyklingu.

Dlaczego warto powierzyć niszczenie cyfrowych nośników danych specjaliście?

  1. bezpieczeństwo

Korzystając z takiej usługi, zyskujemy największą możliwą pewność co do całkowitego usunięcia danych;

  1. sprawność działań

Profesjonaliści działający w tej branży używają instalacji o dużej wydajności, co pozwala im niszczyć w ciągu godziny nawet kilkaset dyskietek;

  1. elastyczność

Jeśli klient chce być obecny podczas niszczenia dysków, taki proces, na jego życzenie, można wykonać w firmie klienta.

  1. wygoda

Współpraca ze specjalistami to oszczędność czasu, który spędzilibyśmy na własnoręcznym, mechanicznym niszczeniu, które prawdopodobnie i tak nie zakończyłoby się sukcesem. Wygoda wynika również z wcześniej wspomnianego faktu, że przedsiębiorstwa działające w tej branży niszczą też dokumentację papierową. Oznacza to, że korzystając z usług jednej firmy, można w kompleksowy sposób zatroszczyć się o utylizację wszystkich akt.

Poprzedni artykułProstownica turmalinowa – jakie są jej największe zalety?
Następny artykułSzybko i wygodnie – odkryj zalety korzystania z usług lombardu online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj