Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to bardzo powszechny rodzaj umowy, który zawierany jest w życiu codziennym. Przygotowanie takiej umowy nie jest związywane z specjalistyczną wiedzą prawniczą. Warto jednak wiedzieć jakie podstawowe elementy powinny się w niej znaleźć. W określonym artykule zastanowimy się zatem nad kwestią: umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu nie musi być przygotowana w wersji drukowanej. Może być przygotowana na fragmencie papieru, jednakże istotną sprawą są elementy, które muszą znaleźć się w takim porozumieniu. Ponadto umowa taka musi być czytelna. Porozumienie przygotowane jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Na każdy dokumencie muszą wystąpić podpisy obu stron albo przedstawicieli, w sytuacji gdy są upoważnienia.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – jakie dane zawrzeć?

W umowie muszą znaleźć się dane sprzedającego, które pozwolą na identyfikację danej osoby. Nie trzeba wpisywać numeru NIP, wystarczające są dane PESEL. Należy podać adres zameldowania, który musi być zgodny z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. Dokument powinien zawierać także informacje dotyczące drugiej strony umowy, a więc kupującego. W tej sytuacji także należy podać adres zameldowania lub zamieszkania oraz numer PESEL. Kolejne informacje dotyczą przedmiotu umowy, a więc samego pojazdu. Koniecznie należy podać informacje pozwalające na identyfikację pojazdu. W związku z tym umieszcza się tutaj markę samochodu, model, numer nadwozia albo numer rejestracyjny.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – jakie dane auta wpisać?

Czasami podaje się także rocznik auta, gdyż jest to wymagane przez wydział komunikacji. Dla interesu nabywcy istotne jest podanie przebiegu auta, a więc stanu licznika. Niezbędnym wpisem jest oczywiście podanie kwoty, za którą auto jest sprzedawane. Dodatkowo potrzebny jest zapis mówiący o sposobie rozliczenia. Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać jeszcze? Dodatkowo warto zamieścić zapis świadczący o zapoznaniu się ze stanem pojazdu, który nie wyklucza odpowiedzialności sprzedającego za wady, które zostały ukryte.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co jeszcze warto wiedzieć?

W związku z tym w umowie nie należy wykluczyć odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Dzięki temu kupujący będzie mógł dochodzić roszczeń w związku z innymi poważnymi wadami przedmiotu umowy. Oświadczenie woli musi zostać poświadczone własnoręcznym podpisem każdej ze stron. Sprawdź więcej na Umowa-kupna.pl.

Poprzedni artykułWypowiedzenie umowy OC/AC – jak napisać?
Następny artykułJak wypowiedzieć umowę z UPC? Wzór umowy wypowiedzenia

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj