Prowadzenie własnego biznesu choć daje ogromną satysfakcję i spełnienie, bez dwóch do najłatwiejszych zadań nie należy. Zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa mierzą i borykają się na co dzień z szeregiem trudności i wyzwań, które często spędzają sen z powiek przełożonym i zarządzającym firmą. A może istnieje jakiś sposób na to, aby wynieść funkcjonowanie własnej działalności na nieco wyższy poziom? Taki, który spotka się z uznaniem pracowników i sprawi, że codzienna praca stanie się dla wszystkich jeszcze bardziej zadowalająca i przyjemna?
Czym tak właściwie jest system kafeteryjny?
Coraz więcej firm – zarówno tych niewielkich, choćby rodzinnych biznesów, jak i ogromnych, międzynarodowych korporacji, zatrudniających tysiące pracowników, decyduje się prędzej czy później na założenie różnego rodzaju systemów kafeteryjnych. Co kryje się pod tym pojęciem? Na czym polega ono w praktyce? System kafeteryjny to szereg narzędzi mających na celu z jednej strony zmotywowanie pracowników, docenienie ich i wyrażenie uznania, z drugiej zaś służących znaczącej poprawie oraz usprawnieniu działania i funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. W każdym razie tak właśnie działa carrotspot.com – modułowa platforma do zarządzania firmą od strony HR!
Dlaczego warto sięgnąć po tego typu rozwiązanie?
Zarządzając sporą liczbą pracowników, liczy się przede wszystkim czas i skuteczność. Wydajny i sprawny system kafeteryjny pozwala na szybsze i wygodniejsze kierowanie firmą od wewnątrz – w szczególności w działach kadr i HR. To znaczące ułatwienie dla pracodawcy oraz szereg profitów i atrakcyjnych rozwiązań dla samych pracowników. Przede wszystkim pozwala na stworzenie platformy kafeteryjnej, często połączonej z funduszem socjalnym, czyli możliwości atrakcyjnego wynagradzania i doceniania pracowników w sposób dodatkowy, niezależny od stałego wynagrodzenia. Najczęściej stosuje się tutaj system punktów, które pracownicy regularnie otrzymują na swoje indywidualne konto i mogą wykorzystać na różnego rodzaju benefity, aktywności i przyjemności – bony, vouchery, wejściówki do kina bądź teatru, karnety sportowe.
To jednak dopiero początek. Dobrze opracowany system kafeteryjny to także inne przydatne moduły, które można wybierać i dopasowywać do swoich indywidualnych potrzeb. Umożliwia on m.in. tworzenie programów motywacyjnych, ankiet i kwestionariuszy, szkoleń, celi i ocen pracowniczych, wysyłanie różnego rodzaju wniosków i oświadczeń. Możemy tutaj również zakładać czaty i komunikatory pracownicze, dzięki czemu w wygodny sposób można porozumiewać się ze sobą wewnątrz firmy – nie tylko telefonicznie i mailowo, ale także na bieżąco, zgodnie z preferencjami młodego pokolenia – pisząc do siebie w czasie rzeczywistym, wysyłając emotikony i zdjęcia, a w konsekwencji budując pozytywne, silniejsze relacje oraz umożliwiając błyskawiczny przepływ informacji.
Automatyzacja to mniej papierologii oraz więcej czasu
Dzięki wprowadzeniu do swojej organizacji systemu kafeteryjnego można także powoli odchodzić od dawnych metod zarządzania firmą, które wiązały się z ogromną ilości dokumentów, drukowania, często męczącą i pracochłonną papierologią. Wiele procesów można bowiem przeprowadzać wirtualnie, idąc tym samym z duchem czasu i otwierając się na nowe, ciekawe i zdecydowanie ułatwiające życie technologie. Warto także pokreślić, jak ważne jest skuteczne i przemyślane motywowanie pracowników – łatwo bowiem kogoś nowego zatrudnić, trudniej zatrzymać na dłużej dobrego, sprawdzonego i doświadczonego pracownika. To udowodnione, że doceniając i chwaląc możemy spodziewać się znacznie lepszych efektów i wzrostu produktywności oraz zaangażowania, niż krytykując lub zostawiając pracowników samych sobie, bez odpowiedniego, pozytywnego feedbacku.
Źródło zdjęć: freepik.com