Lokaty bankowe – przegląd ofert styczeń 2022

Styczeń 2022 roku to miesiąc, w którym zaczęły pojawiać się ciekawe oferty lokat w wielu polskich bankach. Przyczynił się do tego kolejny wzrost stóp procentowych do poziomu 2,25%. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim wpływają na to, jak obecnie dynamicznie zmienia się rynek lokat. Musimy być czujni, by wypatrzeć dobrą okazję, co pozwoli na zwielokrotnienie naszych zysków inwestycyjnych.

Już nie promile, a procenty

W okresie pandemii, a więc w drugiej połowie roku 2020 i w całym roku 2021, banki zapraszały nas do otwarcia lokat bankowych z oprocentowaniem na poziomie ułamków promili. Najczęściej stosowaną stawką oprocentowania było 0,01%, co przy konieczności pobrania dodatkowo od zysku kapitałowego podatku Belki w wysokości 18% dawało nikłe szanse na szybki zarobek na odsetkach. Taka lokata bankowa po kilku miesiącach pozwalała na zyskanie odsetek w wysokości zaledwie kilku groszy, co mijało się z celem oszczędzania. Dynamiczny wzrost stóp procentowych, do poziomu 2,25% w styczniu 2022 r., spowodował jednak, że banki wracają do korzystnych ofert, proponując promocyjne oprocentowanie dla nowych klientów i środków. W zależności od banku w styczniu 2022 r. mogliśmy liczyć już na oprocentowanie od 0,5 do 4%, przy spełnieniu określonych warunków dodatkowych związanych z maksymalną kwotą i okresem depozytu czy też z koniecznością założenia dodatkowo rachunku osobistego, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, jak regularne korzystanie z karty czy też przelewy na konto w określonej kwocie w ciągu miesiąca.

Lokaty standardowe a lokaty z funduszem

Banki oferują obecnie możliwość założenia standardowej lokaty bankowej, w przypadku której możemy liczyć na pewny zysk po jej zakończeniu. To zatem idealny produkt bankowy dla wszystkich osób, które nie są skłonne do ponoszenia zbędnego ryzyka i cenią sobie wygodę oszczędzania. Ciekawym rozwiązaniem są jednak lokaty bankowe z funduszem. Na czym one polegają i co spowodowało, że cieszą się rosnącą popularnością? Są to produkty łączone, w których pierwsza część naszych środków jest umieszczana na lokacie o z góry ustalonym oprocentowaniu, a druga część – w funduszu inwestycyjnym. Umożliwia to osiągniecie większych zysków niż przy standardowej lokacie, aczkolwiek wiąże się z pewnym ryzykiem inwestowania. Może się bowiem okazać, że założone przez nas zyski nie będą tak duże. Na lokacie z funduszem możemy jednak osiągnąć w najlepszym przypadku nawet kilka razy większe odsetki niż w standardowym przypadku, stąd też takie ryzyko bardzo często się opłaca.

Gdzie znaleźć najlepszą ofertę lokaty bankowej?

Poszukiwania lokat bankowych o najlepszych dla nas warunkach mogą być czasochłonne. Przeglądanie ofert poszczególnych banków na stronach internetowych lub kontaktowanie się z infolinią nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Korzystną i dopasowaną do naszych potrzeb ofertę lokaty bankowej znajdziemy w rankingach lokat bankowych online. Wystarczy, że wpiszemy interesującą nas kwotę i okres lokaty, a także określimy jej dodatkowe warunki. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim, czy są to lokaty dla nowych, czy też stałych klientów, czy istnieje konieczność posiadania rachunku osobistego w danym banku, czy są to lokaty wyłącznie dla nowych środków i w jaki sposób można je założyć – tj. online, telefonicznie, osobiście.

Po określeniu tych wszystkich parametrów wyświetla się nam lista dostępnych na rynku lokat, uszeregowanych pod względem tych najkorzystniejszych dla nas. Wchodząc w szczegóły konkretnej oferty, uzyskujemy dokładne informacje, które będą nam pomocne w podjęciu właściwej decyzji. Wśród dostępnych obecnie na rynku banków, które oferują lokaty, na szczególną uwagę zasługuje Santander Consumer Bank – bank od kredytów, gdzie możemy skorzystać z lokaty przez internet z oprocentowaniem 2% dla nowych środków przez 12 miesięcy. To wyróżniająca się oferta, dzięki której cieszy się ona tak dużą popularnością wśród klientów indywidualnych.

Źródła:

https://biznes.trojmiasto.pl/Przeglad-lokat-styczen-2022-Znow-mozna-zarobic-n163690.html

https://www.analizy.pl/raporty/29030/najlepsze-lokaty-na-rynku-styczen-2022-r

Poprzedni artykułDo czego służą osłony OSC?
Następny artykułMarketing internetowy – czym dokładnie jest i jakie są jego rodzaje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj