Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz jest prawnikiem, którego zadaniem jest przygotowywanie aktów notarialnych, a także wykonywanie wszelkiego rodzaju czynności notarialnych. Akt notarialny to potwierdzony urzędowo – w tym przypadku przez notariusza – dokument mówiący o dokonaniu jakiejś czynności prawnej. Notariusz, jako urzędowo ustanowiona osoba zaufania publicznego, jest gwarantem, że dana czynność została przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem.

Podstawowe obowiązki notariusza

Polskie prawo wymaga, aby niektóre czynności prawne były potwierdzone notarialne. Notariusz jest osobą zaufania publicznego. Znaczy to, że posiada nieposzlakowaną opinię w świetle obowiązujących norm społecznych i prawnych. Dlatego obecność notariusza, stanowi w świetle prawa gwarant przeprowadzenia czynności zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Ważną funkcją notariusza jest również bezpieczne przechowywanie wszelkiego rodzaju dokumentacji.

Niektóre czynności, aby miały moc prawną – to znaczy, aby mogły być uznane w świetle prawa za dokonane – muszą być przeprowadzone w obecności notariusza i potwierdzone odpowiednimi dokumentami, które ów notariusz przygotowuje – aktem notarialnym. Lista czynności, która jest wykonywana przez notariuszy jest ograniczona, aktualizowana corocznie i upubliczniona. Dlatego zakres działania, jakie mają każde kancelarie notarialne Gliwice Poznań, czy też Białystok, krótko mówiąc – niezależnie od miejsca, jest zawsze taki sam.

Akta notarialne sporządzone przez notariusza przygotowywane są w kilku kopiach. Akta oryginalne zostają na przechowanie w kancelarii notarialnej, natomiast strony, których dotyczą, dostają kopie. Odpowiednie kopie przygotowywane są również dla odpowiednich urzędów, jeżeli jest to potrzebne.

Bardzo często zamawianą u notariusza usługą jest notarialne potwierdzenie kopii jakiegoś dokumentu – sporządzenie odpisu notarialnego. W takim przypadku, potwierdzenie przez notariusza zgodności dokumentu z oryginałem jest prawnie potwierdzonym gwarantem jego prawdziwości.

Poprzedni artykułFirmowa integracja – dlaczego warto?
Następny artykułMasz nadwyżkę finansową? Rozejrzyj się za kontem oszczędnościowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj