Czy podział majątku podczas rozwodu zawsze jest równy?

Kiedy dwie osoby wstępują w związek małżeński, w świetle prawa powstaje między nimi tzw. wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystkie przedmioty oraz dobra materialne nabyte razem lub osobno w trakcie trwania małżeństwa, są tak naprawdę wspólne. Jak w takim razie wygląda podział majątku podczas rozwodu i czy zawsze musi być równy?

Jak odróżnić majątek wspólny od osobistego?

Musimy pamiętać, że podział majątku podczas rozwodu dotyczy tylko części wspólnej. Należą do niej dobra uzyskane przez obojga partnerów, nawet jeśli w trakcie trwania małżeństwa jeden z nich zgromadził więcej, np. ze względu na swoją pracę. Do majątku wspólnego zaliczamy:

  • Wynagrodzenie za pracę i dochód z innych działalności zarobkowych;
  • Dochody z majątku wspólnego oraz osobistego małżonków;
  • Środki z funduszy emerytalnych;
  • Przedmioty służące do użytku obojga małżonków.

Z kolei majątek osobisty to dobra nabyte przed zawarciem małżeństwa. Mogą to być np.:

  • Przedmioty majątkowe, również te nabyte przez dziedziczenie i darowiznę;
  • Dobra uzyskane z tytułu odszkodowania i z tytułu nagród za osobiste osiągnięcia;
  • Prawa niezbywalne, autorskie i pokrewne;
  • Wierzytelności;

Co ważne, podział majątku małżonków po rozwodzie nie dotyczy majątku osobistego, obejmuje natomiast nakłady z niego na majątek wspólny.

Jak przebiega podział majątku podczas rozwodu?

Od strony formalnej możemy dokonać podziału majątku podczas rozwodu, ale także po nim. Istnieją ku temu dwie drogi. Pierwsza z nich jest polubowna, gdy małżonkowie spisują między sobą umowę i przedstawiają ją w sądzie. Tego typu dokument i porozumienie znacznie ułatwia sytuację i przyspiesza podział majątku podczas rozwodu. Z drugiej opcji możemy skorzystać wówczas, gdy jako strony nie jesteśmy w stanie porozumieć się, co do rozdzielenia naszych dóbr. Możemy wtedy oddać sprawę do sądu, który po rozpatrzeniu całej dokumentacji, rozstrzygnie o sposobie, w jaki należy podzielić majątek. Jeszcze inną opcją jest spisanie umowy w formie aktu notarialnego przed zawarciem małżeństwa. Strony mogą wówczas ustalić rozdzielność majątkową i coś takiego, jak podział majątku podczas rozwodu, w ogóle nie będzie miało miejsca. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.kancelariamlynska.pl/podzial-majatku-gdansk/

Czy podział majątku musi być równy?

Weźmy pod uwagę pierwszą z sytuacji, gdy małżonkowie nie mają rozdzielności, ale decydują się na samodzielny i polubowny podział majątku podczas rozwodu. Podpisują wówczas umowę, np. z pomocą prawnika, którą następnie zgłaszają do notariusza. W takiej umowie mogą dokonać dowolnego podziału majątku i nie musi on być równy. Jedna ze stron może nawet przekazać cały dobytek lub znaczną jego część drugiej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. A co w przypadku sądowego podziału majątku podczas rozwodu? Co do zasady małżonkowie mają w nim wspólny udział, nawet jeśli jedna ze stron była głównym żywicielem rodziny w sensie zarobkowym. W takiej sytuacji każdy z małżonków może zwrócić się do sądu z prośbą, aby podział majątku podczas rozwodu został przeprowadzony z uwzględnieniem stopnia, w jakim strony się do niego przyczyniły. Takie żądanie należy poprzeć poważnymi powodami. Sąd bierze wówczas pod uwagę nie tylko nakład pracy zarobkowej, ale również tej, związanej z wychowaniem dzieci czy prowadzeniem domu.

Poprzedni artykułCo warto wiedzieć o stoiskach targowych?
Następny artykułNiezwykły świat RFID: Jak niewidzialna technologia wpływa na Twoje życie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj