Czy oszczędności na rachunku PPK są opodatkowane?

PPK to nowy program rządowy, który ma zachęcić Polaków do oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Jak każda nowość, szczególnie dotycząca zarobków, wywołały burzę pytań i kontrowersji. Dziś odpowiemy na pytanie dotyczące opodatkowania zysków z PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe powstały po to, aby Polacy mieli szansę zgromadzić dodatkowe środki finansowe na przyszłość. System emerytalny w naszym kraju opiera się na tym, że to młode pokolenie finansuje emerytury tego starszego. Niestety, dane demograficzne są niepokojące. Osoby, które obecnie są w wieku produkcyjnym, nie będą mogły liczyć na emerytury w takiej wysokości, jak obecnie. Będą one dużo niższe, ponieważ Polsce dokucza niż demograficzny. Kiepską prognozę pogłębia również fala emigracji. Dlatego właśnie powstały PPK – pieniądze zgromadzone na rachunku i wypłacone po 60. roku życia mogą stanowić solidne wsparcie na emeryturze.

Środki na rachunku PPK będą inwestowane

Na rachunkach PPK odkładane są środki z trzech źródeł:

  • wpłaty pracownika,
  • wpłaty pracodawcy,
  • wsparcia od państwa.

Środki gromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych nie będą wyłącznie odkładane, bo wówczas takie rachunki przypominałyby znane z poprzedniej epoki książeczki oszczędnościowe. W dzisiejszych czasach wiemy, że pieniądze powinny pracować, a oszczędności można pomnażać, tworząc sobie alternatywne źródło dochodu pasywnego. Pieniądze gromadzone w PPK będą inwestowane, zatem istnieje realna szansa na zwiększenie podstawowej kwoty o zyski. Ze względu na to, że jest to program długoterminowy – najmłodsi pracownicy mogą gromadzić na nim środki nawet przez 40 lat – należy chronić je przed działaniem inflacji. Po to właśnie ustawowo unormowano sposób, w jaki instytucje finansowe obsługujące PPK będą inwestować Twoje pieniądze. Środki będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty – oznacza to, że im starszy jest rachunek, tym bezpieczniejsza inwestycja. Dlatego bardzo istotny jest właściwy wybór instytucji prowadzącej te działania. Np. Nationale-Nederlanden ma wiele lat doświadczenia w inwestowaniu środków – wybierając taką instytucję masz pewność, że oddajesz swoje oszczędności w ręce specjalistów.

Podatek od zysków z oszczędności z PPK

Zyski z oszczędności zgromadzonych na rachunku PPK nie będą podlegać opodatkowaniu tzw. podatkiem Belki, jeśli ich właściciel spełni podstawowy warunek – wytrwa w oszczędzaniu do 60. roku życia. Po tym czasie będzie mógł jednorazowo wypłacić 25% zgromadzonej kwoty, a reszta pieniędzy będzie mu wypłacana w minimum 120 ratach na przestrzeni kolejnych 10 lat. W innym wypadku od zgromadzonych na rachunku zysków będzie trzeba zapłacić 19% podatku. Skąd taka zasada? To proste – pieniądze zgromadzone w PPK mają wspierać portfele przyszłych emerytów.

W przypadku poważnego zachorowania masz prawo wypłacić 25% zgromadzonych środków w każdej chwili i skorzystać z nich w celu wsparcia leczenia czy rehabilitacji. Kolejnym wyjątkiem jest chęć sfinansowania zakupu mieszkania lub budowy domu. Banki, udzielając kredytów hipotecznych na duże kwoty, wymagają zabezpieczenia w postaci wkładu własnego. Na ten cel możesz przeznaczyć 100% środków z PPK i nie zapłacisz podatku, o ile zwrócisz te pieniądze na swój rachunek przed upływem 15 lat.

Poprzedni artykułGdzie warto podpisać ugodę? Sprawdź, dlaczego potrzebujesz notariusza
Następny artykułNowoczesna forma rekrutacji, czyli Assessment Center

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj