Czy oszczędności na rachunku PPK są opodatkowane?

PPK to nowy program rządowy, który ma zachęcić Polaków do oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Jak każda nowość, szczególnie dotycząca zarobków, wywołały burzę pytań i kontrowersji. Dziś odpowiemy na pytanie dotyczące opodatkowania zysków z PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe powstały po to, aby Polacy mieli szansę zgromadzić dodatkowe środki finansowe na przyszłość. System emerytalny w naszym kraju opiera się na tym, że to młode pokolenie finansuje emerytury tego starszego. Niestety, dane demograficzne są niepokojące. Osoby, które obecnie są w wieku produkcyjnym, nie będą mogły liczyć na emerytury w takiej wysokości, jak obecnie. Będą one dużo niższe, ponieważ Polsce dokucza niż demograficzny. Kiepską prognozę pogłębia również fala emigracji. Dlatego właśnie powstały PPK – pieniądze zgromadzone na rachunku i wypłacone po 60. roku życia mogą stanowić solidne wsparcie na emeryturze.

Środki na rachunku PPK będą inwestowane

Na rachunkach PPK odkładane są środki z trzech źródeł:

  • wpłaty pracownika,
  • wpłaty pracodawcy,
  • wsparcia od państwa.

Środki gromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych nie będą wyłącznie odkładane, bo wówczas takie rachunki przypominałyby znane z poprzedniej epoki książeczki oszczędnościowe. W dzisiejszych czasach wiemy, że pieniądze powinny pracować, a oszczędności można pomnażać, tworząc sobie alternatywne źródło dochodu pasywnego. Pieniądze gromadzone w PPK będą inwestowane, zatem istnieje realna szansa na zwiększenie podstawowej kwoty o zyski. Ze względu na to, że jest to program długoterminowy – najmłodsi pracownicy mogą gromadzić na nim środki nawet przez 40 lat – należy chronić je przed działaniem inflacji. Po to właśnie ustawowo unormowano sposób, w jaki instytucje finansowe obsługujące PPK będą inwestować Twoje pieniądze. Środki będą inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty – oznacza to, że im starszy jest rachunek, tym bezpieczniejsza inwestycja. Dlatego bardzo istotny jest właściwy wybór instytucji prowadzącej te działania. Np. Nationale-Nederlanden ma wiele lat doświadczenia w inwestowaniu środków – wybierając taką instytucję masz pewność, że oddajesz swoje oszczędności w ręce specjalistów.

Podatek od zysków z oszczędności z PPK

Zyski z oszczędności zgromadzonych na rachunku PPK nie będą podlegać opodatkowaniu tzw. podatkiem Belki, jeśli ich właściciel spełni podstawowy warunek – wytrwa w oszczędzaniu do 60. roku życia. Po tym czasie będzie mógł jednorazowo wypłacić 25% zgromadzonej kwoty, a reszta pieniędzy będzie mu wypłacana w minimum 120 ratach na przestrzeni kolejnych 10 lat. W innym wypadku od zgromadzonych na rachunku zysków będzie trzeba zapłacić 19% podatku. Skąd taka zasada? To proste – pieniądze zgromadzone w PPK mają wspierać portfele przyszłych emerytów.

W przypadku poważnego zachorowania masz prawo wypłacić 25% zgromadzonych środków w każdej chwili i skorzystać z nich w celu wsparcia leczenia czy rehabilitacji. Kolejnym wyjątkiem jest chęć sfinansowania zakupu mieszkania lub budowy domu. Banki, udzielając kredytów hipotecznych na duże kwoty, wymagają zabezpieczenia w postaci wkładu własnego. Na ten cel możesz przeznaczyć 100% środków z PPK i nie zapłacisz podatku, o ile zwrócisz te pieniądze na swój rachunek przed upływem 15 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here